Byl jsem osloven internetovým periodikem zabývajícím se zdravým životním stylem, abych jim odpověděl  na několik otázek týkajících se grilů a grilování. Občas něco vypadne z kontextu, nebo není prostor pro uveřejnění celého příspěvku a jelikož nedělám rád něco zbytečně, tak zde uveřejňuji plné znění …

Co je základem vyvedené grilovačky?

Naprostý základ pro vyvedenou grilovačku je super parta lidí, se kterou si tuto akci náležitě užijete. Jednou z nejvyšších priorit je výběr kvalitních surovin, ať se jedná o maso, zeleninu či ovoce. V okamžiku, kdy máte k dispozici vhodné suroviny, je potřeba definovat cíl a cestu, kterou k němu dojdeme – zvolit správný technologický postup. Co se týká marinování, zde jsem zastáncem hesla, že méně znamená více. Pokud griluji maso, tak dbám hlavně na to, abych ho včas vyndal z chlazeného prostoru a na gril ho dávám pokud možno až v pokojové teplotě.

Důležité je, aby kamarádi byli s grilovačkou spokojení :)

Důležité je, aby kamarádi byli s grilovačkou spokojení :)

Co všechno jste zkoušel grilovat?

Griloval jsem všechny možné i nemožné partie hovězího masa. Tady je opravdu důležité, aby maso bylo dobře vyzrálé. Hodně griluji ryby (v celku i filetované), často přijde na řadu i vepřové, kuřecí, kachna, krůta, jehněčí, zvěřina a mletá masa. S velmi zajímavým výsledkem lze grilovat i různé druhy zeleniny, ovoce a sýrů. Nečekejte zázraky od málo tučných partií masa. Tuk je nositelem chuti a vůně a na výsledku vašeho snažení se vždy pozitivně podepíše.

Pražma je na grilování super materiál

Pražma je na grilování super materiál

Co v žádné dobré marinádě nesmí chybět?

Bude to znít asi divně, ale nejčastěji griluji bez předchozího marinování. Kvalitnímu masu stačí později pouze sůl a pepř během grilování, nebo až po jeho ukončení. Více než na marinování se zaměřuji na předchozí tepelnou úpravu masa před grilováním (sous vide především u kachních prsou, vepřové panenky apod. nebo předpečení, povaření u vepřových a hovězích žeber).

Prosím o tip na Vaši oblíbenou marinádu, když už nějakou použijete

Pokud již nějakou marinádu používám, tak je to v drtivé většině domácí kefír, zázvor a bylinky – skvělé především pro drůbež a jehněčí. Marináda je na místě také u specifických partií masa jako jsou žebra apod..

S jakými grily máte osobní či zprostředkovanou zkušenost?

Měl jsem možnost vyzkoušet mnoho grilů na dřevěné uhlí, roštů nad ohněm, kamennou desku nad ohněm, plynové i elektrické grily. V portofoliu mám v současné době velký plynový Weber, velký elektrický Catler, větší gril na dřevěné uhlí s poklopem, malý kotlíkový (cestovní) gril na dřevěné uhlí, několik menších elektrických grilů a grilovací desku umístitelnou na plynový hořák či jiný přímý zdroj tepla.

Je lepší plynový, na dřevěné uhlí, lávový, elektrický (jmenujte pro a proti )?

Který je lepší? To nelze jednoznačně napsat. Každý z grilů má svoje uplatnění a hodí se do jiných podmínek. Pro většinu grilovaček je základem a klasikou grilování na dřevu či dřevěném uhlí. U mě toto ale neplatí. Podle objemu grilovaných surovin využívám z 75 % plyn, 15 % elektriku a zbylých 10 % připadne na dřevěné uhlí a jiné zdroje. Grilování na dřevěném uhlí je pravděpodobně nejméně zdravé, obzvláště pokud se nechá tuk kapat na žhavé uhlí. Lze jen velmi složitě regulovat teplotu. Na druhou stranu je při tomto způsobu grilování surovina nejvíce ovlivněna formou zpracování a získává nezaměnitelné aroma i chuť. Pokud bych dnes kupoval gril na dřevěné uhlí, tak bych si určitě připlatil a koupil kvalitní výrobek s vyměnitelným středem – možnost umístění pánve, kamenu apod.

thajské klobásy na dřevěném uhlí

thajské klobásy na dřevěném uhlí

Grilování na plynu je neskutečně pohodlné, grilujete během pár vteřin a stejně tak i grilování ukončíte. Moderní plynové grily jsou velmi výkonné a často umožňují díky většímu množství hořáků i nepřímé grilování. Kvalitní materiál poklopů u plynových grilů přípravu surovin ještě urychluje, případně skvěle drží nižší konstatní teplotu u pomalého grilování. Je možné použití i dřevěných štěpků a různých nádržek na medium, které ovlivní odpařováním chuť grilovaného pokrmu (pivo, víno). Nicméně já jsem zastáncem toho, že maso má chutnat jako maso. Nevýhodou plynového grilu je větší vstupní investice, ale ekonomika provozu je velmi dobrá.

pracovat na tomto grilu byla radost - Velký plyňák v Rockin café

pracovat na tomto grilu byla radost – Velký plyňák v Rockin café

Elektrika je zase super na rychlé domácí použití, není zde ale vlastně žádný rozdíl oproti použití grilovací pánve. Já dnes používám elektrický gril především na větších akcích na přípravu hemenexu, lívanců, lokší, grilování sýru apod. Několikrát v měsíci použiji i doma na burger či rybu. Dobrý elektrický gril zvládne dobře i hovězí steak, ale jen po jednotlivých kusech.

Elektrický gril se hodí skoro na každé akci ...

Elektrický gril se hodí skoro na každé akci …

Nač bychom se měli při výběru grilu zaměřit?

Při výběru grilu je nejdůležitější si uvědomit, při jakých příležitostech budeme gril používat.  Dbát na to, abyste zvolili gril s dostatečnou, ale ne zbytečně předimenzovanou kapacitou. Zvolit takový gril, aby s ním nemělo problém vaše okolí – v některých prostorách je zakázáno používat plyn, jinde vadí použití ohně a dřevěného uhlí. Také je potřeba zvážit možnosti skladování plynových lahví, likvidace popela z uhlí apod. Pokud vše předem náležitě nezvážíte, dopadnete jako já a budete mít doma 5 a více grilů …  Ale možná i potom budete uvažovat o tom, že si pořídíte ještě gril Lotus. Bezkouřový gril na dřevěné uhlí s využitím na cestách, grilování na balkoně apod.. Menší kapacita a vyšší investice je zde vyvážena rychlostí, snadným přemístěním a skladováním. Údajně je to i zdravé …

DSC_2017

Share This