Ač si toto jídlo dělám minimálně 4x za rok, tak se ho stále nemohu dojíst :)
Co budeme potřebovat:
- 4 jehněčí kolínka
- 1 mrkev
- 1 petržel
- kousek celeru
- 300 ml červeného vína
- snítku rozmarýnu a tymiánu
- 1 malou cibuli
- 1 stroužek česneku
- 1-2 PL povidel
- sůl a pepř
- olej
- 40 g másla
Postup:
Základ je stejný jako u mnoha jiných pokrmů upravovaných na červeném víně a kořenové zelenině. Do hlubšího pekáčku dáme olej, řádně rozpálíme a zprudka opečeme očištěná, ze všech stran osolená a opepřená kolínka.
Kolínka vyndáme a na tom samém oleji orestujeme nakrájenou kořenovou zeleninu. Po třech minutách přidáme nakrájenou cibulku a po dalších dvou minutkách i drobně nakrájený česnek, rozmarýn a tymián.
Po další minutě přidáme povidla a pěkně je promícháme a zarestujeme (opět cca 1–2 minuty).
Přidáme červené víno, vložíme zpátky kolínka, zakryjeme a dáme do trouby vyhřáté na 185 stupňů na 2,5–3 hodiny. Maso bude krásně měkké a taktak bude držet na kosti.
Kolínka vyndáme do skleněné zapékací nádoby, dáme na ně plátek másla, zaklopíme pokličkou a necháme je v teplé ale již vypnuté troubě.
Výpek naředíme 200 -300 ml vody a na mírném ohni odvaříme.
Přecedíme (jemným tlakem lehce propasírujeme – jen jakoby vytlačíme všechnu tekutinu) přes
drátěné síto a zredukujeme na požadovanou konzistenci a chuť. Na závěr ještě vmícháme plátek másla.
K čemu se hodí:
- Bramborové pyré se špenátem
- Bramborové pyré
- Bramborová knedla a špenát
Rady a triky:
Při odvařování výpeku si pomůžeme tuhou
stěrkou, všechny stěny pěkně ošplícháme a silou setřeme, aby na nich nezůstalo to nejlepší.
Tento recept můžeme klidně dělat i formou pomalého pečení, pak to chce nějakých 5–7 hodin na 100–125 stupňů. Nicméně ta rychlá úprava je dostatečná, maso bude i tak měkoučké a šťavnaté.
Trošku jsem se toho bál, ale nakonec jsem to zvládl :) všem chutnalo. Pekl jsem „rychlým způsobem“ v zakryté pečící míse, takže asi 4 hodinky na 180 a maso odpadalo od kostí, ale pořád bylo šťavnaté.
Výpek jsem zredukoval, ale protože se mi zdál takovej nevýraznej, tak jsem do něj dal 2ČL povidel, kus másla… a omáčka byla na světě .)
Zachoval si se s výpekem správně. Je několik možností proč byl nevýrazný – dal si ze startu méně povidel v poměru k ostatním surovinám, případně si málo redukoval výpek, nebo prostě preferuješ výraznější chuť :) Hodně chuť také ovlivňuje použité červené víno.
Delikatesa…uvareno a snezeno..perfektni recept.Pripravovala jsem poprve, ale be naposled.