Nic na tom není a zvládnete to všichni, tak si to udělejte dobré a šťavnaté :)
Co budeme potřebovat:
- panenku vcelku
- 1PL olivového oleje
- sůl, pepř
Postup:
Toto je naprostý základ jak si upéct kousek dobrého masa, žádné špikování, žádné finty …
Panenku očistíme od všech blanek. Opláchneme a osušíme papírovou utěrkou. Maso potřeme olivovým olejem a ochutíme čestvě drceným pepřem a solí.
Na suché rozpálené pánvi zprudka opečeme ze vše stran ( z každé strany cca minutu).
Dopečeme ve vyhřáté troubě na 180 celsiusů. Po diskuzi s kamarádem rozšířím pojednání o době pečení. je potřeba uvědomit si, že každý maso na pánvi zatáhne méně či více, každá trouba peče jinak a jinak se chová panenka z mladého vepříka a jinak ze staré prasnice. Já kupuji vepřové z mladších kusů z českého chovu. Panenku takto připravuji bez palce. Panenku o průměru okolo 7cm dopékám cca 8 minut. Pokud máte raději maso propečenější, nebo použijete větší kus masa, tak dobu pečení upravte (klidně až na dvojnásobek).
Po upečení se nám zdá panenka suchá, ale nepanikaříme, nepícháme do ní, nezkoušíme jestli nechce péct ještě déle apod.
Přemístíme jí na vyhřátý talíř a zakryjeme alobalem. Necháme odpočívat 10 -15 minut.
Po nakrájení se na vás bude usmívat něco podobného jako je na fotce …
K čemu se hodí:
- pečené brambory
- jemné rissoto
- štouchané brambory
- listový salát
- luštěninový salát
Rady a triky:
Nekupujte si extrémně velké panenky, věřte že ty drobnější kousky jsou chutnější a lépe se upravují.
Ideální je opékat panenku na takové pánvi, se kterou ji následně můžete dát do trouby. Toto neplatí, pokud chcete z „výpeku“ ladit nějakou omáčku. V tomto případě pánev necháme na sporáku a panenku přendáme na pekáč ideálně vystlaný pečícím papírem. Do pánve pak nalijeme víno, vývar apod.. prostě něco čím odvaříme výpek a z čeho chceme dělat omáčku.
Pokud se vám to poprvé nepovede na 100%, tak věřte, že podruhé to už určitě klapne :)
na obrázku to pôsobí príťažlivo a chutne. avšak je bezpečné upiecť bravč mäso len do ružova? v prípade hov mäsa pochybnosti nemám a pripravujem ho vždy tak ,aby bolo ružové. ale u bravč mäsa som sa ešte nestretol s takýmto spôsobom.
Panenka je jediná časť bravčového, ktoré pečieme výlučne len do ružova, inak vyschne a je nechutné. Teplota v jadre by nemala prekročiť 63 stupňov Celsia. Zároveň je to aj zdravotne bezpečné
.
Recept je perfektní! Velmi jsem ocenila praktické rady pri postupu, který je jednoduchý a rychlý. Nikdy jsem si na přípravu panenky netroufala, až diky tomuto receptu, který mě jako jediný oslovil. Všem doporučuji vyzkoušet! Panenka byla stavnata a krásně růžová, všichni jsme si moc pochutnali. Byla to má první zkušenost s přípravou panenky, recept si tedy uložím a co nejdříve ho zase vyzkouším.
Recept jsem vyzkoušel a chci poděkovat! Líbí se mi to, že maso si zachová chuť (ale, samozřejmě, jde naložit) není nijak vysušené, ale přesně tak akorát. Přitom se dělá jen chvíli (spousta receptů panenku peče až 45 minut). Měl jsem trochu strach z té „krátké“ doby, ale nechal jsem větší kus v troubě na 10 minut (pak těch 10-15m odpočinout) a bylo to přesné. Děkuji a dobrou chuť!
V jednoduchosti je síla ,parádní recept hned se povedla na 100%