Dlouho jsem zvažoval co k tomu napsat a zda vůbec něco psát …
Skoro před rokem jsem obdržel dárkový poukaz na školu vaření pořádanou Borgo shopem. Celý rok jsem sledoval kurzy a vybíral, co by se mi líbilo a mohlo by mě posunout někam dále. Stále jsem čekal, až se objeví vaření ve francouzském či italském duchu. To bylo, bohužel, v nabídce spíše ojediněle a navíc v pro mě absolutně nevhodných termínech.
Nakonec jsem se rozhodl nečekaně pro akci konanou 23.10.2013 s názvem Vaříme s nejlepším hovězím – Kobe Wagyu.
Kobe Wagyu je zjednodušeně
Geografická izolace a specifické podmínky odchovu vyústily v to, že maso tohoto plemene je celosvětově nejvyhledávanější hovězí pochoutkou. Při odchovu se používají různé chovatelské a krmné techniky, např. napájení pivem či saké (pro zlepšení zažívání a vyvolání hladu) nebo masírování zvířat, jako prevence ochabnutí svalu při chovu v prostorově velmi omezených japonských stájích (v Japonsku se skot obvykle nepase). Výsledkem těchto specifických podmínek jsou zřetelně odlišné vlastnosti masa wagyu, které v průběhu let vedly k tomu, že se japonský skot stal světově proslulým.
Pokud chcete více informace tak doporučuji … třeba zde
Škola začínala v 16,00 (to že jsme se scházeli do 16,30 nebylo úplně příjemné). Na uvítání jsme obdrželi skleničku dobrého proseca. Nasadili jsme si pěkné nové zástěry a pomalu jsme se pustili do vaření plánovaného menu.
- Klepané Carpaccio s pestem ze sušených rajčat
- Tartar ze svíčkové s bylinkami a grilovanými hřiby
- Rostbeaf s Waldorfským salátem
- Hovězí po burgundsku, domácí těstoviny
- Flank steak s omáčkou z čerstvých hřibů, bramborové dukátky
- Steak KOBE s listovým salátem
Všechny chody byly doprovázeny vínem Barbera d Alba 2011-2008
Každý měl přidělené pracovní místo s prkénkem a dobře nabroušeným nožem. Vaření jako takové probíhalo jen na jednom centrálním místě.
Nebudu popisovat, jak jsme co vařili či připravovali. Jen shrnu pár základních poznatků.
- To, že se budeme za bezmála čtyři tisíce Kč učit krájet zeleninu, mě nenapadlo. Samozřejmě se to musí při vaření udělat, to je v pořádku, ale zde mi to přišlo jako hlavní know how, které má být předáno …
- Dozvěděl jsem se, že semolina je speciální „kukuřičná“ mouka.
- Mohli jsme si vyzkoušet očištění masa, ale k jeho tepelné úpravě jsme se moc nedostali.
- Ač byla k dispozici profi grilovací deska, tak se vše „grilovalo“ na pánvi v poměrně velkém množstí oleje – všechny steaky, hřiby, bramborové dukátky.
- Ochucování salátu podáváného ke steaku KOBE jen něčím (balsamicem) z flašky, to se mi zdálo hodně mimo level toho masa.
- Maso KOBE jsem rád ochutnal, poprvé a pravděpodobně naposledy. Svíčková chutnala jako opravdu dobrá vyzrálá svíčková, ale že by musela stát čtyřikrát více než je běžné ?
- Celé se to strašně vleklo. Dalo se to v pohodě zvládnout a užít si to v plánovaném čase do 21 hod.
- Abych nebyl jen negativní, tak musím napsat, že jsem si díky kvalitnímu masu a dobrému vínu večer užil. Pochytil jsem i pár fíglů (opravdu asi dva), které mi usnadní moje amatérské vaření.
Jsem rád, že jsem měl možnost nahlédnout pod ruce profesionálů, ale budu se držet hesla, že se dvakrát nevstoupí do stejné řeky …
Nejnovější komentáře