Air Café – březen 2012

Při vstupu do Air Café na mě nedýchne aroma kávy, ale vůně dálek – vanilka, karamel a koření. Tento vjem asi umocňuje i stylová výzdoba , která je v souladu s názvem tohoto podniku. Přemýšlím, jestli jsem tu někdy měl vůbec kávu a nějak si to nemohu vybavit. Asi to bude tím, že mi chuť kávy na delší dobu zastírá vnímání jiných chutí a to by tady byla opravdu škoda.

Nebudu chodit okolo horké kaše a začnu od jádra pudla. Air Café = Rum. Spousta druhů rumu. Neuvěřitelných 80 druhů velmi kvalitních rumů s rozmanitou škálou chuti i vůně je zde koncentrováno na jednom místě.

Zmíním se hlavně o 6 vzorcích, které jsem ochutnal při poslední návštěvě:
Pampero Aniversario (6 y.o. – Venezuela)  – intenzivní karamelová vůně s lehkým náznakem vanilky a kakaa. V chuti pak najdete opět karamel, praženou kávu, ořechy a jemný čokoládový podtón. Toto je jeden z mých favoritů , který už zanedlouho najde své místo i v domácím baru. Pokud si k němu dáte v Air café malý čokoládový dortík , tak si užijete opravdové snoubení chutí .
Zaya Gran Reserva (12 y.o. – Trinidad) – Tmavě jantarová barva je v souladu s extrémní karamelovou vůní . Chuť je plná a přesto velmi jemná. Na jazyku ucítíte karamel, vanilku, maličko koření a hlavně příjemnou nasládlost. Pokud mám sebou doprovod vůči rumu nedůvěřivý, tak doporučuji na seznámení právě Zayu.
Zafra Masters Reserve (21 y.o. – Panama) – Sytá měděná barva, vůně decentní vanilková, plná chuť karamelu s jemným náznakem ovoce a koření. Později na patře lze najít i čokoládu, ořechy a tabák. Je ho plná pusa opravdu dlouho. Na můj vkus maličko ostřejší či jemně štiplavý.
Pyrat X.O. (15 y.o. – Anguilla)  – v okamžiku , kdy vám přistane sklenka na stole, tak je vám jasné, že to bude mimořádný zážitek. Aroma je citrusově kořeněné a to samé je vlastně i v chuti. Velmi lahodný rum s výraznou chutí pomerančů. Pro mě velmi příjemná záležitost , ale manželce třeba nevyhovuje vůbec.
Flor De Caňa Centenario (12 y.o. – Nikaragua) – Celkově jemnější a méně výrazný rum. Ničím mě neurazil, ale ani nenadchl. Tento rum je hodnocen většinou velmi vysoko a moc jsem se na něj těšil, možná i proto jsem z něj byl mírně rozpačitý.
Mount Gay Extra Old (17 y.o. – Barbados)  – Tady je pro mě velmi příjemná „sladká“ vůně melasy a dubu . Chuť na mě působila hodně ostře a nenašel jsem zde to co jsem očekával podle vůně. Byl jsem připraven na sladkou chuť a dostavila se spíše zastřená zakouřenost. I tento rum si najde určitě své obdivovatele , ale já mezi ně zatím patřit nebudu.

Na závěr bych upozornil ještě na , v Air café nejvíce doporučované, Diplomatico Reserva Exclusiva (12 y.o.  – Venezuela) . V tomto rumu se dá najít snad vše – sladkost cukrové třtiny, ovocné podtóny, příjemná vanilka. Super záležitost pro pomalé popíjení a užívání si chutí.

Jelikož mám k rumu opravdu rád čokoládu a do Air Café si žádnou nenosím, tak připomenu, že mají v nabídce asi 5 mutací čokoládových minidortíků. Sice se nejedná o žádný kulinářský zázrak, ale třeba varianta s krystalky mořské soli mi příjemně doplňuje většinu zdejších rumových zážitků.

V Air Café si můžete samozřejmě objednat sortiment běžně dostupný v kavárnách a barech, ale to zde pro mě není vůbec podstatné.

I bez plavek a opékání se na slunci poznáte jak chutná Latinská Amerika

Share This